Simpozionul internațional dedicat dialectelor arabe din Turcia

În perioada 17-19 mai 2013, a avut loc primul simpozion dedicat dialectelor arabe vorbite pe teritoriul Turciei – 1st International Simposyum on Spoken Arabic Dialects and their Oral Literature in Turkey – găzduit de către Universitatea Artuklu din Mardin, având ca parteneri Universitatea din Heidelberg și Universitatea din Bergen. Comitetul științific  a fost format din specialiști în dialectele arabe vorbite în Turcia,  recunoscuți pe plan internațional: Prof. dr. Otto Jastrow (Tallinn), Prof. dr. George Grigore (București),  Prof. dr. Brikha H. S. Nasoria (Mardin), Prof. dr. Faruk  Toprak (Ankara),  Prof. dr. Shabo Talay (Bergen), Prof. dr. Stephan Procházka (Viena), Prof. dr. Werner Arnold (Heidelberg) etc.

De la Universitatea din București, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, Secția de Arabă, au participat cu lucrări:

►Prof. dr. George Grigore, Locatives in the Spoken Arabic of Mardin

►Asist. drd. Gabriel Bițună, The Nominal Group in the Spoken Arabic of Siirt.

Prof. dr. George Grigore este, printre altele, autorul monografiei L’arabe  parlé à Mardin – monographie d’un parler arabe périphérique, publicată în 2007 (care poate fi accesată on-line aici ), în urma unor cercetări de teren care s-au desfășurat pe o perioadă de șapte ani.

Asist. drd. Gabriel Bițună pregătește, în această perioadă, o teză de doctorat ce are ca temă dialectele arabe nord-mesopotamiene vorbite pe teritoriul Turciei.