Sesiunea Stiinţifică a Studenţilor Masteranzi şi Doctoranzi 2012

Sâmbătă 3 martie 2012, a avut loc Sesiunea Stiinţifică a Studenţilor Masteranzi şi Doctoranzi organizată de Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă. Sesiunea s-a bucurat de un număr mare de participanţi de la diferite departamente ale Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine. Lucrările au fost prezentate în cadrul a trei secţiuni: Mentalităţi moderată de prof.dr. Antoaneta Olteanu şi prof.dr. Constantin Geambaşu şi Literatură având ca moderatori pe lect.dr. Maria Laţchici şi lect.dr. Anton Breiner şi Lingvistică moderată de conf.dr. Mariana Mangiulea şi lect.dr. Sorin Paliga.

Secţiei de limba arabă a fost reprezentată la două dintre cele trei secţiuni. La secţiunea de Mentalităţi au participat prep. drd. Georgiana Nicoarea cu lucrarea Construcţia identitară în receptarea graffiti-ului Primăverii Arabe egiptene în presă şi masterand Gabriel Biţună cu comunicarea intitulată Noţiuni arabo-islamice în dicţionarele româneşti. La secţiunea de Lingvistică, masteranda Anamaria Alexandru a susţinut lucrarea Verbele incoative în limba arabă. Lucrările urmează să fie publicate în volumul sesiunii.