Prof. dr. George Grigore, laureat al distincției Dimitrie Cantemir, decernată de Alianța Civilizațiilor – ONU

Prof. dr. George Grigore, coordonator al Secției de Arabă și director al Centrului de Studii Arabe, Universitatea din București, ambasador național al Alianței Civilizațiilor, a primit înalta distincție Dimitrie Cantemir, decernată de Alianța Civilizațiilor – organism ONU, cu susținerea Ministerului Afacerilor Externe al României, pentru merite excepționale în promovarea obiectivelor Alianței Civilizației, precum dialogul interreligios și interetnic, cunoașterea ca modalitatate de bună înțelegere între popoare.

IMG_20150521_175415
Alături de Prof. dr. George Grigore, au mai primit înalta distincție pe anul 2015, anul de debut al acordării acesteia: Rodica Precupeţu, şef birou, Departamentul pentru Relaţii Interetnice – Guvernul României; Wajiha Harris, preşedinta Fundaţiei Scheherazade; Mircea Mocanu, şeful Oficiului pentru România al Organizaţiei Internaţionale pentru Migrație; Petru Dumitriu, ministru plenipotenţiar DONUISF, MAE, primul corespondent naţional pentru Alianța Civilizațiilor – ONU.

IMG_20150521_175902

Festivitatea de decernare, prezidată de către Victoria Popescu, ministru plenipotențiar, coordonator național al României pentru Alianța Civilizațiilor – ONU, a avut loc joi, 21 mai 2015, la Biblioteca Națională a României, în prezența a numeroși diplomați români și străini, universitari, oameni de cultură, politicieni, reprezentanți ai mass-media.