Prof. dr. George Grigore, din nou, la Mardin

În perioada 13-15 mai 2011, Prof. dr. George Grigore a participat la Simpozionul Internaţional Ömerli organizat de către Mardin Artuklu Üniversitesi (Universitatea Artuklu din Mardin),  în colaborare cu Şarkiyât Araştırmaları Derneği (Fundaţia de Cercetări Orientale). Studiul prezentat de George Grigore, în limba arabă,  având drept temă principalele caracteristici ale arabei vorbite în zona Mardin (خصائص العربية المحكية في منطقة ماردين) s-a bucurat de înalta apreciere a celor prezenţi, în marea lor majoritate, vorbitori de arabă mardineză.

George Grigore este autorul primei monografii dedicate arabei vorbite la Mardin, publicată în 2007, la Editura Universităţii din Bucureşti (L’arabe parlé à Mardin), care este, în momentul de faţă, baza pentru studierea arabei mardineze.