Prezenţă românească la Conferinţa Internaţională de Dialectologie Arabă

În perioada 28-31 martie 2011, Universitatea G. d’Annunzio din Pescara, Italia, găzduieşte a IX-a conferinţă internaţională a AIDA (Association Internationale de Dialectologie Arabe, cu sediul la Viena), conferinţă la care va fi reprezentată şi Universitatea din Bucureşti, de către trei dialectologi de la Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, Secţia de Arabă. Alături de Prof. dr. George Grigore, recunoscut pentru lucrările sale dedicate dialectelor arabe mesopotamiene, care prezintă o lucrare intitulată: Sur le système aspecto-temporel de l’arabe parlé à Siirt (Turquie), participă, sub îndrumarea sa, şi doi dintre cursanţii de la masteratul Spaţiul Islamic: societăţi, culturi, mentalităţi, Gabriel Biţună, cu lucrarea The Assimilation of English Loan-Words in the Spoken Arabic of Baghdad, şi Luciana Corina Vlăsceanu, cu lucrarea Conditionals in Arabic Spoken in Beyt Līf (Lebanon).

Pentru detalii: http://www.aida2011.org

Programul conferinţei