Lansarea selecţiei ERASMUS studenţi 2015-2016

Universitatea din Bucureşti a decis lansarea selecţiei ERASMUS pentru mobilităţi studenţi (stagii de studii) pentru anul academic 2015–2016.

• Preselecţia ERASMUS pentru anul academic 2015–2016 la Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine are loc în perioada 11–15 mai 2015 (preselecţia = depunerea dosarelor la Decanat şi înregistrarea lor):
    • 15 mai 2015 este ultima zi de înscriere;
    • programul pentru depunerea dosarelor:11–15 mai 2015, între orele 13:00–16:00. Puteţi consulta „Programul privind depunerea dosarelor la Decanat” … [link]
  • Selecţia ERASMUS pentru anul academic 2015–2016 la Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine are loc în perioada 18–20 mai 2015 (selecţia = interviu):
    • data exactă a interviului va fi stabilită de Comisia UNICĂ de selecţie pe facultate; intervalul orar de selecţie va fi 10:00–17:00;
    • în cazul în care numărul de candidaţi e mai mare, atunci Comisia unică de selecţie va stabili zile suplimentare pentru selecţia studenţilor înscrişi în concurs;

Puteţi consulta Afişul general privind lansarea selecţiei ERASMUS pentru mobilităţi studenţi pentru anul academic 2015–2016

Pentru Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine numărul total de titulari care vor primi finanţare ERASMUS pentru maximum 4 luni / titular este de 66.

Numărul de rezerve va fi stabilit de facultate, în funcţie de punctajul final obţinut în urma selecţiei.

Puteţi consulta Lista de mobilităţi ERASMUS cu destinaţiile şi locurile finanţate valabile în anul academic 2015–2016

PENTRU ARABĂ: UNIVERSITATEA din CADIZ (SPANIA) și UNIVERSITATEA GAZI din ANKARA

Puteţi utiliza modelul editabil de „Ierarhie a universităților selectate

Puteţi utiliza modelul editabil de „Plan de studii

Vă rugăm să aveţi în vedere următoarele la depunerea dosarului: consultaţi „ce trebuie notat pe dosarul de selecţie ERASMUS

Vă rugăm insistent să parcurgeţi întregul afiş general, pentru a vă informa cu privire la condiţiile şi criteriile generale de selecţie, actele necesare pentru dosarul de concurs şi alte precizări importante!

Pentru întrebări şi nelămuriri, consultaţi responsabilul ERASMUS al Departamentului de care aparţineţi!

Listele şi informaţiile de mai sus pot fi consultate şi la avizierele din sediile facultăţii noastre:

Str. Edgar Quinet 5–7 (la Decanat) şi Str. Pitar Moş 7–13.