Femeia musulmană, între libertate şi supunere

Centrul de Studii Arabe al Universităţii din Bucureşti a găzduit miercuri, 12 octombrie 2016, conferinţa Femeia musulmană, între libertate şi supunere, susţinută de Fatma Ilmaz, cunoscută activistă pentru drepturile omului şi militantă pentru drepturile femeilor. Absolventă de Istorie şi Relaţii internaţionale şi Studii europene, Fatma Ilmaz pregăteşte, sub îndrumarea dnei. prof. dr. Mihaela Miroiu, la Şcoala Naţională de Ştiinţe Politice şi Administrative (SNSPA), o teză de doctorat cu titlul Democraţie şi islam în Europa. Femeia musulmană între moralitatea politică şi moravurile islamice.

Conferinţa s-a adresat studenţilor şi masteranzilor secţiei de arabă, dar şi tuturor celor interesaţi de acest subiect.

dsc07078 dsc07042 dsc07073