Dialogul islamo-creştin promovat de Alianţa Civilizaţiilor – România

Joi, 10 martie 2011, Prof. dr. George Grigore, ambasador al Alianţiei Civilizaţiilor, a ţinut o conferinţă cu titlul Iisus Hristos în cadrul dialogului islamo-creştin, în cadrul unui proiect iniţiat de Tuna Forum, în colaborare cu Institutul de Sociologie al Academiei Române, Institutul de Cercetare a Calităţii Vieţii (ICCV) şi Comisia Naţională a României pentru UNESCO (CNR-UNESCO). La acest proiect care promovează interculturalitatea, participă 35 de studenţi cu diverse specializării (limbi şi literaturi străine, istorie, ştiinţe politice, sociologie, litere etc.).

Conferinţa de astăzi, ce se incadrează în eforturile Alianţei Civilizaţiilor de promovare a dialogului interreligios, s-a bucurat de un mare interes în rândul participanţilor, creştini şi musulmani deopotrivă, ducând la dezbateri care au pus în evidenţă punctele de convergenţă, dar şi cele de divergenţă, dintre cele două mari religii monoteiste ale lumii.