Conferinţa „Evoluţia democratică în Maroc şi societatea civilă”

Miercuri, 13 mai 2014, prof. de. M’Barek Rabi a susţinut la Sala de Consiliu a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine conferinţa intitulată „Evoluţia democratică în Maroc şi societatea civilă”. Conferinţa, susţinută în limba arabă şi tradusă în limba română de Amal Rabi, conducătoarea Asociaţiei de Cooperare Româno-Marocane din România, a fost urmată de discuţii cu studenţii şi masteranzii de la Secţia de Arabă. Au fost prezenţi, de asemenea,  E.S. Dna Faouz El Achchabi, ambasadorul Regatului Maroc, E.S. Dl. Omer Ahmed Karim Berzinj, ambasadorul Republicii Irak,  E.S. Dl Saad Mohamed Saad Al-Kobaisi, ambasadorul  Statului Qatar, scriitoarea Cleopatra Lorinţiu şi Mihail Andreescu de la Facultatea de Istorie a Universităţii Spiru Haret.