Colecția Bibliotheca Islamica, fondată de G. Grigore, prezentată la Institutul Cultural Român

Luni, 18 mai 2015, Institutul Cultural Român a marcat printr-un colocviu împlinirea a 45 de ani de la înființarea editurii Kriterion. Colocviul, dedicat evocării dialogului intercultural promovat de către Editura Kriterion de-a lungul anilor, moderat de editoarea Elena Diatcu, a adunat laolaltă într-o dezbatere-evocare cunoscute personalități promotoare ale culturilor minoritare din România.

Cu acest prilej, George Grigore a prezentat o lucrare intitulată Rolul deținut de Bibliotheca Islamica în promovarea dialogului interreligios în România.

Bibliotheca Islamica, fondată de George Grigore în anul 2000 în cadrul editurii Kriterion, îşi propune să ofere cititorului român opere reprezentative ale spiritualităţii islamice, cu precădere cele din domeniile religios, filosofic, metafizic şi mistic cu scopul de a-i da posibilitatea de a cunoaşte valorile spirituale după care este ghidată viaţa musulmanilor, deoarece numai pe baza cunoaşterii se poate iniţia un dialog interreligios capabil să creeze un climat de înţelegere şi respect reciproc.

La acest proiect au participat până acum specialişti, în marea lor majoritate de la Departamentul de Limbi şi Literaturi Orientale, Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine, Universitatea din Bucureşti, în limbile şi culturile :
–    arabă (Rodica Firănescu, George Grigore) ;
–    persană (Viorel Bageacu, Otto Starck);
–    turcă (Luminiţa Munteanu, Nevzat Yusuf Sarigöl, Nermin Yusuf, Selma Yusuf)

Dintre  cărțile publicate până acum amintim:
– Coranul (tr. George Grigore) care va reprezenta baza pentru toate celelalte traduceri, având in vedere citarea versetelor coranice la tot pasul in aceste opere.
– Călăuza dervişului – din mistica islamica, lucrare ce cuprinde o lucrare a marelui teolog arab din secolul al XI-lea, Al-Ghazali, precum şi nouă figuri emblematice ale poeziei mistice turce : Yunus Emre, Atik Yunus, Kaygusuz Abdal, Hatayi, Pir Sultan Abdal, Kul Himmet, Kazak Abdal, Seitani, Dertli (tr.: Luminiţa Munteanu şi George Grigore);
– Hayy bin Yaqzan din tainele înţelepciunii răsăritene de Ibn
Tufayl (tr.: George Grigore)
;
– Cuvânt hotărâtor privind stabilirea legărurii dintre legea revelată şi filosofie de Ibn Ruşd (tr. : George Grigore);
– Geneza cercurilor şi Filiaţia spirituală de Ibn ‘Arabi (tr. George Grigore);
– Meditaţii şi parabole de Jalaluddin Rumi (tr.: Otto Starck);
– Nouruz-name de Omar Khayyam (tr, Viorel Bageacu);
– Antilogie de poezie persană (Hafez, Saadi, Rumi, Khayyam) (tr.: Otto Starck);
– Nahj al-balagha – Calea vorbirii alese de Ali bin Abi Talib (tr.: G. Grigore);
– Gazeluri de Fuzuli (tr.: Nermin Yusuf și Selma Yusuf);
– Leyla şi Mecnun de Fuzuli (tr.: Nevzat Yusuf Sarigöl);
 – Dervişi sub zona semilunei – monografie (autor: Luminiţa Munteanu).

Fotografie0820