Asist. drd. Crina Galiță în Republica Cehă

Asist. univ. drd. Crina Galiță, colaborator al Secției de Limba Arabă, a participat în perioada 9 – 10 noiembrie 2016, la conferința internațională Averroism between the 15 th and 17 th century, November 9th – 10th, 2016, cu lucrarea “How has the meaning of averroistic concepts, taṣawwur and taṣdīq, from Averroes´s commentaries on the Posterior Analytics been perceived by the Italian scholars of 16th century?”.

img_8097   img_8096

Conferința a fost organizată de Centre for Renaissance Texts at the Department of Philosophy, Universitatea Palacky, Olomouc, Republica Cehă, și a fost coordonată de către profesorul Jozef Matula (Departmentul de Filosofie, Universitatea Palacky, Olomouc, Republica Cehă).

img_7941

Au participat specialiști de la: University of Warwick, University of Lodz, Palacky University, National and Kapodistrian University of Athens, Radboud University Nijmegen, Scuola Normale Superiore di Pisa, University of Alexandria, Eotvos Lorand University Budapest/Alpen-Adria Universität Klagenfurt, Bar Ilan University, Institut für Philosophie – Würzburg, Westfälische Wilhelms-Universität Philosophisches Seminar –  Münster; Universität Hamburg. Evenimentul științific a fost o reflectare a dialogulului intercultural reunit sub pecetea filosofiei, abordând percepții și perspective filosofice reunificatoare din metafizică, logică, ontologie ori tradiția textuală filosofică renascentistă.

img_8016

Programul Conferinței

This entry was posted in Colocvii şi conferinţe. Bookmark the permalink.

Comments are closed.