Prof. Tasin Gemil, sărbătorit la Academia Oamenilor de Știință

Pe data de 3 noiembrie 2015, Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice (Universitatea Babeș-Bolyai) a organizat, la Academia Oamenilor de Știință din România (București), festivitatea înmânării Prof. Tasin Gemil  a volumului omagial ce i-a fost dedicat de către universitari din întreaga lume.
gemilgemiz
Prof. dr. George Grigore, de la Secția de Arabă, a contribuit la acest volum (1056 pagini) cu studiul:
„Ibn Baṭṭūṭa and his Visit to Nusaybin, Dara, and Mardin during the Artuqid Period”. în Stoica Lascu, Melek Fetisleam (eds.), Contemporary Research in Turkology and Eurasian Studies. A Festschrift in Honor of Professor Tasin Gemil on the Occasion of His 70th Birthday (Babeş-Bolyai University. The Institute of Turkology and Central-Asian Studies), Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2013. 63-70.
gemi_______
This entry was posted in Activităţi. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.