Lansare de carte palestiniană la Iaşi

Luni, 7 aprilie 2014, la Centrul Cultural Arab din Iaşi, va avea loc  lansarea celor trei volume din literatura palestiniană apărute în traducere în limba română în cadrul colecţiei Alif a editurii Ars Longa.

La eveniment vor participa: prof. dr. George Grigore, coordonatorul secţiei de limba arabă de la Universitatea din Bucureşti şi Ambasador al Alianţei Civilizaţiilor pentru România, cerc. dr. Christian Tămaş, Universitatea „Ioan Cuza” din Iaşi şi Consilier Stiinţe Umaniste, IBC-Cambridge (Anglia) şi Adrian Apostu, secretar general al Centrului Cultural Arab, Iaşi.

Romanul Celelalte camere, al scriitorului palestinian Jabra Ibrahim Jabra (1920-1994). Traducerea din limba arabă a fost realizată de absolventele masteratului Traducerea textului literar – limba arabă (2008-2010) al Universităţii din Bucureşti: Raluca Al-Haddad, Cătălina Anton, Rebeica Bălan, Delia Budulan, Andreea Cozma, Ana-Maria Dumitrescu, Georgiana Nicoarea, Alexandra Stancu, Iulia Tătaru, Dalila Zeriri. Colectivul de traducere a fost coordonat de profesorul George Grigore.

Colecţia de nuvele Mozaicuri de iubire a scriitorului palestinian Mahmoud Shukair. Traducerea din limba arabă este realizată de prep. drd. Georgiana Nicoarea, iar prefaţa semnată de lect. dr. Laura Sitaru.

Volumul  Poeme al poetului palestinian Samih al-Qasim, în traducerea, din limba arabă, semnată de universitarii George Grigore şi Gabriel Biţună.

This entry was posted in Activităţi, Apariţii editoriale, Media. Bookmark the permalink.

Comments are closed.