Prima bază arabă de date pentru revistele academice

În perioada 5-10 februarie 2014, prof. dr. George Grigore a fost invitat de Universitatea din Kuweit pentru a contribui, alături de profesorii universitari Firyal Bou-Rabee (Kuweit), Valeriy Rybalkin (Ukraina), Mohammad al-Qasimi (Emiratele Arabe Unite), Bilal Orfali (Liban), Abdullah al-Kindi (Oman), Mohammed Abel-Karim Ahmed (Kuweit), Ahmet Yighet (Kuweit), la fundamentarea proiectului de constituire a primei baze arabe de date pentru revistele academice (ADAJ). Scopul realizării acestei baze de date este acela de a face revistele academice arabe mult mai vizibile, de a impune standarde științifice în ceea ce privește elaborarea lor, de a găsi un mecanism prin care să fie luate în considerație la evaluarea activității științifice a profesorilor etc. Pe lângă revistele arabe – publicate atât în arabă, cât și în alte limbi – acest prim comitet constituant a votat și introducerea revistelor – publicate pe întregul mapamond – care sunt dedicate studiilor arabe (lingvistice și culturale). Proiectul se va desfășura pe perioadă nelimitată, fiind necesară aducerea la zi a informațiilor în mod permanent.

This entry was posted in Activităţi, Anunţuri, Media. Bookmark the permalink.

Comments are closed.