Prezenţă românească la Citizen Media in Russia, Central and Eastern Europe, China and East Asia, and the Arab World

În perioada 27-28 ianuarie 2014, Universitatea din Manchester, Marea Britanie, a găzduit conferinţa Citizen Media in Russia, Central and Eastern Europe, China and East Asia, and the Arab World. Evenimentul a fost dedicat noilor forme de angajament civic, de la graffiti la activism virtual, care nu încetează să se dezvolte în epoca internetului şi care restructurează relaţia dintre local şi global, public şi privat, media tradiţionale şi mijloace alternative de comunicare, stat şi societate civilă.

Universitatea din Bucureşti a fost reprezentată de Georgiana Nicoarea de la Secţia de limba arabă care a susţinut una dintre cele patru conferinţe plenare ale evenimentului intitulată Cairo’s Graffiti Goes Vir(tu)al. Facebook walls, their graffiti avenues and the afterlife.

Mai multe informaţii despre eveniment AICI.

This entry was posted in Activităţi, Colocvii şi conferinţe, Media. Bookmark the permalink.

Comments are closed.